For the first time ever, The Business Booster by EIT InnoEnergy will be going virtual to bring TBB.Connect!

Industry, investors, policymakers, and start-ups will come together to create and trigger new sustainable business opportunities.

What is TBB?

The Business Booster is an annual two-day international networking event that showcases 150+ sustainable energy technologies…


TBB.Connect’e Katılın!

Sürdürülebilir enerji için inovasyon odaklı faaliyetleri ve projeleri destekleyen, Avrupa’nın enerji odaklı en büyük yatırım ve girişim hızlandırma şirketi EIT InnoEnergy, 4–5 Kasım tarihlerinde düzenlenecek çevrimiçi bir organizasyon olan TBB.Connect’e hazırlanıyor.

Türkiye’de Sabancı Üniversitesi Inovent’in resmi partneri olduğu EIT InnoEnergy’nin, etkinlik öncesi yaptığı bir araştırmaya göre, COVID-19’un etkilerine rağmen enerji…


From UnsplashUnited Nations

From the beginning of the COVID-19 pandemic, governments have started to seek ways to save the economy. As one of these ways, government-backed resources were established for startups which impacted by COVID-19, including grants, loans, and other measures.

This is the second blog post of our “Supports for Startups During…


EIT InnoEnergy, the engine behind Europe’s sustainable energy transformation, will go ahead with its selection program for acceleration and business development called PowerUp! Challenge to find and fund the most promising startups, scale-ups, and SMEs in Central & Eastern Europe.

For the changed global situation caused by the Coronavirus, EIT…


From UnsplashUnited Nations

From the beginning of the COVID-19 pandemic, governments have started to seek ways to save the economy. As one of these ways, government-backed resources were established for startups which impacted by COVID-19, including grants, loans, and other measures.

This is the first blog post of our “Governments’ Supports for Startups…


Avrupa’nın sürdürülebilir enerji dönüşümüne liderlik eden EIT InnoEnergy, Orta ve Doğu Avrupa’da gelecek vaat eden ve büyümek için finansman ihtiyaç duyan girişimler için EIT InnoEnergy, PowerUp! Challenge’ı başlattı.

Bu yıl programa yapılan rekor sayıda başvuru, bölgesel girişimlerin istikrarlı büyüme için finansmana olan ihtiyacının önemli bir göstergesi. Türkiye’nin de dahil olduğu…


EIT InnoEnergy, Sabancı Üniversitesi Inovent A.Ş’in Türkiye temsilciliğini yaptığı, Orta ve Doğu Avrupa bölgesine yönelik olan enerji odaklı startup yarışması PowerUp!’ın başvuru süresini yoğun ilgi üzerine 10 Mart 2020’ye kadar uzattı.

EIT InnoEnergy tarafından düzenlenen PowerUp! Yarışması, Orta ve Doğu Avrupa’daki şirketlerin, InnoEnergy portföyünde yer alacak bir sonraki girişim olabilmeleri…


The U.S. television broadcast of the Super Bowl — the championship game of the National Football League (NFL) — features many high-profile television commercials, known as Super Bowl ads.

The “Super Bowl Commercial” phenomenon is a result of the game’s extremely high viewership and wide demographics: Super Bowl games have frequently been among the United States’ most-watched television broadcasts, with Nielsen having estimated that Super Bowl XLIX in 2015 was seen by at least 114.4 million viewers in the…


Türkiye’nin ilk çekirdek fon ve teknoloji ticarileştirme şirketi Sabancı Üniversitesi Inovent A.Ş olarak, Hollanda merkezli yatırım şirketi InnoEnergy işbirliğinde, Avrupa’da 24 ülkede eş zamanlı gerçekleşen ve dünyanın enerji odaklı en büyük start-up yarışmalarından biri olan PowerUp’ın Türkiye ayağını 3. kez yürütüyoruz.

Sabancı Üniversitesi, 1 Eylül 2017'den bu yana InnoEnergy’nin Türkiye’deki…


Ülkemizde teknoloji tabanlı iş fikirlerinin hayata geçirilmesi amacıyla girişimcilere yönelik sunulan tek ön ödemeli hibe programı olan TÜBİTAK 1512 BİGG programının 2019/1 çağrı dönemi başvuru sonuçları, 31 Aralık 2019 tarihinde TÜBİTAK’ın websitesinde yayınlandı. Buna göre,155 girişimci 200 bin TL’ye kadar hibe desteği almaya hak kazandı.

Sabancı SUCOOL

Follow SUCool’s publication here: https://medium.com/sucool

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store